Manufacturer of a wide range of products which include 200 kg/hr sugar grinding machine, 50 kg/hr haldi grinding machine, 40 kg/hr spice grinding machine and 40 kg/hr chilli grinding machine.
₹ 1150000 / Piece Get Latest Price
| Output capacity | 200 kg/hr |
| Grinding type | Pulverizer |
| Automation grade | Automatic |
| Output fineness | 100 mesh |
| Material contact | SS316 |
| Motor Power | 6 HP |
| Usage/Application | Commercial |
| Power Source | Electric |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 560000 / Piece Get Latest Price
| Power Source | Electric |
| Automation Level | Automatic |
| Phase Type | Three Phase |
| Grinding Mechanism | Impact |
| Capacity | 50 kg/hr |
| Motor Power | 5 HP |
| Warranty | 12 months |
| Power Consumption | 7.5 kwh |
| Voltage | 440 V |
| Material | Stainless Steel |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 650000 / Piece Get Latest Price
| Machine Type | Grinding Machine |
| Operation Mode | Automatic |
| Grinding Type | Dry |
| Blower | Cyclone Type |
| Phase | Three Phase |
| Brand | SK Engineers |
| Motor Power | 10 HP |
| Electricity Connection | Three Phase |
| Operating Speed | 2880 RPM |
| Capacity | 40 kg/hr |
| Voltage | 440 V |
| Material | Stainless Steel |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 350000 / Piece Get Latest Price
| Grinding Mechanism | Pulverizer |
| Automation Level | Semi Automatic |
| Application Type | Commercial |
| Output Form | Powder |
| Cooling System | Liquid Cooled |
| Capacity | 30 kg/hr |
| Electricity Connection | Three Phase |
Minimum order quantity: 1 Piece
SAMEER SURESH KAMTHE (CEO)
S K Engineers
B 301, Phase 1, Tirupati Campus, Road No 2, Tingre Nagar, Vishrantwadi
Pune - 411015, Maharashtra, India