Prominent & Leading Manufacturer from Pune, we offer 700 m3/hr high pressure blower and 500 m3/hr high pressure blower.
₹ 150000 / Unit Get Latest Price
| Flow Rate | 700 m3/hr |
| Pressure | 1200 PSI |
| Motor Power | 5 HP |
| Blower Type | Turbo Blower |
| Application | Boiler |
| Material | Mild Steel |
| Fan Speed | 2800 RPM |
| Power Source | Electric Blower |
| Phase | Three Phase |
| Automation Grade | Automatic |
| Frequency | 50 Hz |
Minimum order quantity: 1 Unit
₹ 120000 / Piece Get Latest Price
| Flow Rate | 500 m3/hr |
| Pressure | 1000 PSI |
| Motor Power | 7.5 HP |
| Blower Type | Turbo Blower |
| Application | Boiler |
| Material | Mild Steel |
| Fan Speed | 2500 RPM |
| Phase | Three Phase |
| Voltage | 240 V |
| Frequency | 50 Hz |
Minimum order quantity: 1 Piece
SAMEER SURESH KAMTHE (CEO)
S K Engineers
B 301, Phase 1, Tirupati Campus, Road No 2, Tingre Nagar, Vishrantwadi
Pune - 411015, Maharashtra, India