Our product range includes a wide range of 500 mm industrial rotary airlock valve, 100 mm industrial rotary airlock valve and 800 mm industrial rotary airlock valve.
₹ 27000 / Piece Get Latest Price
| Valve Type | Rotary Airlock Valve |
| Port Size | 500 mm |
| Material | Stainless Steel |
| Application | Dust Collection |
| Rotor Type | Closed Rotor |
| Drive Type | Gear Motor |
| Automation Grade | Automatic |
| Power Source | Electric |
| Motor Power | 1 HP |
| Voltage | 415 V |
| Motor Speed | 1400 RPM |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 25000 / Piece Get Latest Price
| Valve Type | Rotary Airlock |
| Port Size | 100 mm |
| Application | Pneumatic Conveying |
| Rotor Type | Closed Rotor |
| Drive Type | Gear Motor |
| Motor Power | 1 HP |
| Material | Stainless Steel |
| Automation Grade | Automatic |
| Machine Speed | 20 RPM |
| Power Source | Electric |
| Motor Speed | 1400 RPM |
| Voltage | 415 V |
Minimum order quantity: 1 Piece
To furnish the ever increasing desires of our customers, we are engrossed in presenting a wide spectrum of 100 mm Industrial Rotary Airlock Valve.
₹ 55000 / piece Get Latest Price
| Valve Type | Rotary Airlock Valve |
| Material | Mild Steel |
| Port Size | 800 mm |
| Application | Pneumatic Conveying |
| Rotor Type | Open Rotor |
| Drive Type | Gear Motor |
| Pressure | 32 bar |
| Automation Grade | Automatic |
Minimum order quantity: 1 piece
SAMEER SURESH KAMTHE (CEO)
S K Engineers
B 301, Phase 1, Tirupati Campus, Road No 2, Tingre Nagar, Vishrantwadi
Pune - 411015, Maharashtra, India