We are a leading Manufacturer of 8000 m3/hr pulse jet bag filter, 10000 m3/hr pulse jet bag filter and 15000 m3/hr pulse jet bag filter from Pune, India.
₹ 150000 / Piece Get Latest Price
| Airflow | 8000 m3/hr |
| Application | Boiler |
| No Of Bags | 36 Bags |
| Cleaning Type | Pulse Jet |
| Bag Material | PTFE |
| Inlet Dust Load | 20 g/Nm3 |
| Max Temp | 150 °C |
| Bag Dia | 125 mm |
| Exit Emission | 30 mg/Nm3 |
| Voltage | 415 V |
| Material | Stainless Steel |
| Power Source | Electric |
| Surface Finish | Color Coated |
Minimum order quantity: 1 Piece
We are one of the reliable companies in this domain and are offering 8000 m3/Hr Pulse Jet Bag Filter.
₹ 180000 / Piece Get Latest Price
| Airflow | 10000 m3/hr |
| Bag Material | PTFE |
| No Of Bags | 36 Bags |
| Max Temp | 150 °C |
| Inlet Dust Load | 10 g/Nm3 |
| Bag Dia | 125 mm |
| Finishing | Color Coated |
| Voltage | 415 V |
| Frequency | 50 Hz |
| Warranty | 1 Year |
| Material | Mild Steel |
| Usage/Application | Water Filtration |
| Power Source | Electric |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 199999 / Piece Get Latest Price
| Airflow | 15000 m3/hr |
| Bag Material | PTFE |
| No Of Bags | 48 Bags |
| Max Temp | 180 °C |
| Inlet Dust Load | 20 g/Nm3 |
| Bag Dia | 140 mm |
| Finishing | Color Coated |
| Voltage | 415 V |
| Material | Stainless Steel |
| Power Source | Electric |
Minimum order quantity: 1 Piece
We are amongst the most well-known entity, widely engrossed in offering an optimum quality range of 15000 m3/Hr Pulse Jet Bag Filter.
SAMEER SURESH KAMTHE (CEO)
S K Engineers
B 301, Phase 1, Tirupati Campus, Road No 2, Tingre Nagar, Vishrantwadi
Pune - 411015, Maharashtra, India